LUMEA INTERIOARĂ

Visul, imaginația, instinctul și abilitățile psihice sunt adesea respinse ca fiind fantezie. Totuși, acestea sunt calitățile care ne conectează la dimensiunea sacră a vieții și sunt o cale directă către propria noastră orientare interioară.

Când învățăm să nu ne mai încredem în propriile răspunsuri, să punem la îndoială validitatea sentimentelor noastre și să renunţăm la intuiție, suntem ușor de manipulat și dăm putere informațiilor altora asupra noastră.

Când respingem semnificația, magia și dimensiunea mitică a vieții, ne pierdem conexiunea cu lumea simbolică și cu sălbăticia noastră nealterată.

Pentru a auzi ritmul cântecului nostru indigen, pentru a dansa în poezia desfășurărilor noastre, trebuie să ne reconectăm la practicile sacre de povestire, visare, ritual și mister.

Prin natura noastră instinctuală curge tratamentul sufletului nostru pentru această lume.

Natura noastră sălbatică și expresivă este o chemare la viața noastră interioară care se găsește la baza lumii vizibile.Este lumea cealaltă ascunsă în spatele vălului uitării noastre.

Lumea noastră interioară se află în spatele logicii și sub rațiune și intelect. Este străveche și a trăit cu mult înaintea noastră. Ea deține o înțelepciune primordială la care putem avea acces numai atunci când o invităm înapoi în viața noastră.

Curenții subterani ai vieții ne vor purta atunci când vom permite misterului să lucreze asupra noastră.

Marielle Joliska

Tradus: Sticri, postat 01.07.20

Published by sticri

WE SEE THE WORLD AS WE ARE, NOT AS IT IS ......

10 thoughts on “LUMEA INTERIOARĂ

  1. Bună dimineața! 🙂
    Un mare adevăr! ”Lumea noastră interioară se află în spatele logicii și sub rațiune și intelect.” Mulțumim pentru interesantele tale postări!
    Îți doresc o zi frumoasă! 🙂

    Liked by 1 person

  2. Intuiția este vocea inimii, vocea interioară prin care suntem ghidati de Sinele Divin. O auzim când suntem aliniați cu imensitatea Divină a Ființei noastre. Mulțumesc mult Cristi, mesajele pe care le primesc de la tine sunt importante. O zi superbă iti doresc !🌞

    Liked by 2 people

  3. “Pentru a auzi ritmul cântecului nostru indigen, pentru a dansa în poezia desfășurărilor noastre, trebuie să ne reconectăm la practicile sacre de povestire, visare, ritual și mister” – ce mult mi-a plăcut asta. Şi cât adevăr ascunde!

    Liked by 1 person

    1. Multumesc Potecuță!
      Apropo de articolul de pe blogul tau, mie mi-a ramas gandul la o drumetie cu o rulota..😊, nu am incercat asa ceva dar cred ca mi-ar placea.
      O zi minunata!

      Liked by 1 person

Leave a comment

Design a site like this with WordPress.com
Get started